Brady

ELLISON

Doğum Yeri
ARİZONA

Okçuluk Stili
Olimpik Yay

Özgeçmişi
Dünyanın en çok tanınan okçularından olan Amerikalı Okçu Brady Ellison 27 Ekim 1988 tarihinde doğmuştur. 

Okçuluğa 2002 yılında 3D Okçuluğu ile başlayan ve bölgesel yarışmalarda birçok başarı elde eden Brady Ellison, hedef okçuluğuna 2003 yılında başlamıştır. Okçuluğa Makaralı yay ile başlayan Brady Ellison Ulusal çapta birçok birincilikler elde etmiştir. 2004 yılında ilk defa Dünya Gençler Şampiyonası’nda takım olarak altın kazanan Brady Ellison o yaz katıldığı Olimpiyat hazırlık kampında kendi makaralı yayının kirişinin kopması sonucu yayı tamir edilene kadar boş durmamak için arkadaşından aldığı olimpik yay ile olimpik yay ile tanışmıştır. 

2006 yılında Olimpiyatlara katılmak için tamamen Olimpik yay geçen Brady Ellison Dünyanın sayılı Olimpik yay sporcularından biri olmuştur. 

2008 yılında ülkesinde düzenlenen olimpiyat seçmelerini birinci sırada tamamlayarak Bejing olimpiyatlarına gitmeye hak kazanmıştır. Bu tarihtan sonra günümüze kadar tüm olimpiyatlarda ve Dünya kupalarında ülkesini aralıksız olarak temsil etme başarısı göstermiştir. 

2009’dan itibaren sürekli olarak dünyada ilk 10’da yer almıştır. 

Az kalan boş vaaktinde balık tutmaktan, golf oynamaktan ve kamp yapmaktan hoşlanan Brady Ellison 2016 yılında Slovak okçu Toja Cerne ile evlenmiştir.


Profesyonel Başarıları

Olimpiyatlarda: 2 gümüş ve 1 bronz madalya

Dünya Şampiyonalarında: 6 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalya

Dünya Kupalarında: 26 Altın, 8 gümüş,  9 bronz madalya

Arizona Cup: 6 altın, 2 gümüş madalya

Pan Amerikan Oyunlarında: 5 altın, 2 gümüş madalya

Dünya Oyunlarında: 1 altın, 1 gümüş madalya
facebook  google+   twitter