Makaralı Yaylarda Çekme Uzunluğu Nasıl Tayin Edilir?


Hemen hemen her uzunlukta çekilebilen klasik yayların aksine, bir makaralı yay yalnızca belli bir uzunluğa kadar çekilebilir. Makaralı yaylar tam çekme pozisyonunda atış yapılmak üzere tasarlanmıştır. Bir makaralı yay 29 inç çekiş uzunluğuna ayarlanmışsa, sürekli 29 inç çekiş pozisyonunda atış yapılabilir. Yayın ayarında değişiklik yapılmadan 30 veya 31 inç'e çekilemez. Yani, makaralı yayınızın çekiş uzunluğu tam sizin ölçünüze göre ayarlanmalıdır. Yayınızı kurduktan sonra sonra, tam çekiş uzunluğunuza göre ayarlarız.

Çekiş uzunluğunuzu ölçmek için, kollarınızın iki yana açık halinin uzunluğunu inç olarak belirleyin. Kollarınız açık, avuçlarınız ileri doğru dönük halde durun. Ölçüm yapılırken gerinmeyin. Doğal bir pozisyonda durun. Bir kişi, iki elinizin orta parmakları arasındaki mesafeyi ölçmenize yardım etsin.  Daha sonra, çıkan değeri 2,5'a bölün.  Bölme sonucu çıkan sayı, vücut ölçünüze göre uygun çekiş uzunluğunuzdur (inç olarak).

Makaralı yaya sahip olanları çoğu, yaylarını çok fazla çekiş uzunluğuna sahip olacak şekilde ayarlar; bu da kötü atış biçimine ve kirişin kola çarpmasına yol açar. Vücudunuza düzgün olarak uyacak şekilde ayarlandığında yeni yayınızla ok atmanın keyfine daha çok varırsınız ve daha başarılı atışlar yaparsınız. UNUTMAYIN! Şüphe duymanız halinde, biraz daha uzun yerine, biraz daha kısa çekiş uzunluğunu tercih edin. Hâlâ emin değilseniz veya D-loop ile atış yapmayı düşünüyorsanız, profesyonel yardım alın.

Ortalama vücut ölçülerine sahip biriyseniz, kollarınızın iki yana açık hali kabaca boyunuza (inç olarak) eşittir.  Yani bir kişinin boyuyla çekiş uzunluğu arasında genellikle doğrudan ilişki vardır. Yukarıdaki yöntemi kullanarak çekiş uzunluğunuzu hesapladıktan sonra, bulduğunuz sayının beklenilen aralıkta olup olmadığını anlamak için aşağıdaki ölçeği kullanarak kendinizi bir kez daha kontrol edebilirsiniz.

 

ÇEKİŞ UZUNLUĞU YÜKSEK OLAN OKÇULAR:


 

ÇEKİŞ UZUNLUĞU AZ OLAN OKÇULAR:

 

 

Çekiş Ağırlığı Seçme

Burada göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Öncelikle, sizin için rahat ve amacınız için uygun bir çekiş ağırlığı seçmenizi öneririz. Özellikle eğlence amaçlı okçuluk için, fazla çekiş ağırlığına sahip bir yay başarınızı ve spordan alacağınız keyfi engeller. Temel kural, maksimum gücünüzün yaklaşık %75'ini gerektiren bir çekiş ağırlığı seçmektir. Yayınız çok ağırsa ve birkaç atış yaptıktan sonra yoruluyorsanız, antreman yapma ve keyifli vakit geçirme isteğiniz yok olur. Ancak yayınızın mümkün olduğu kadar hızlı ve güçlü atış yapmasını da istediğinizden, çok düşük çekiş ağırlığı seçmemelisiniz.

 

Yüksek Çekiş Ağırlıkları

Yeni yayınızı çekince  canınız yanıyormuş gibi görünüyorsanız, büyük ihtimalle bu spordan keyif almazsınız. Biz erkeklerin çoğu maçoluğu korumanın önemli olduğunu biliyoruz ama işin gerçeği, yüksek çekiş ağırlığına sahip bir yayla ok atmanın hiçbir faydası yoktur.  Bazı makaralı yayların çekiş ağırlığı 100 libreyi bulabilir, ancak bu tür yayların gerekli olduğu bazı belirli uygulama alanları bulunmasına rağmen (Afrika'da büyük hayvanlar avlamak gibi), yayla avlanma ve eğlence amaçlı okçuluk uygulamalarının çoğunda çok yüksek çekiş ağırlığına sahip bir yay (genelde "çok ağır yay" olarak anılır) tamamen gereksizdir.  

 

Yayı Yumuşatmaya Dair Her Şey

Öte yandan, aşırı derecede düşük çekiş ağırlığına sahip bir yay da ("çok hafif" yay) seçmek istemeyebilirsiniz. Daha yüksek çekiş ağırlıkları hiç şüphesiz daha iyi kinetik enerji (penetrasyon) biriktirir ve oka daha düşük bir parabolik eğriyle uçmasını sağlayacak hız verir. Hatta bazı durumlarda, beyaz kuyruklu geyik gibi büyük hayvanları avlayabilmek için makaralı yayın belli derecede en düşük çekiş ağırlığına sahip olması gerekir.

Yayı çekmek için kullanılan "okçu kasları", üst sırt bölümünde yer alan başlıca büyük kas gruplarıdır (aynı kasları kürek çekmek veya çim biçme makinesinin motorunu çalıştırmak için de kullanırız). Çoğu kişi özellikle bu kasları çalıştırma hareketleri yapmaz. Bu nedenle, bunları çalıştırdığınızda, "okçu kaslarınızın" çabucak güç kazandığını ve yayı çekmenin zamanla daha kolay bir hale geldiğini büyük ihtimalle siz de görürsünüz. Neyse ki çoğu yay en az 10 librelik çekiş ağırlığı ayarıyla birlikte gelir. Yani eğer yeni bir okçuysanız, yayınızı daha düşük çekiş ağırlığına ayarlayarak başlamak ve daha iyi duruma geldikçe çekiş ağırlığını kademeli olarak artırmak isteyebilirsiniz.

 

Genel Öneriler

Uygun çekiş ağırlığı seçmek için bazı genel esaslar vardır. Tabii her insan farklıdır; bu aşamada kendi sağduyunuzu devreye sokmalı ve bu tabloyu yaşınıza, genel fiziksel durumunuza ve vücut kitle endeksinize göre yorumlamasınız.

 

Önerilen Çekiş Ağırlığı Aralıkları (Modern Makaralı Yaylar)
 

Çok Küçük Çocuk (25-30 kilo)

10-15 libre

Küçük Çocuk (30-45 kilo)

15-25 libre

Büyük Çocuk (45-60 kilo)

25-35 libre

Minyon Yapılı Kadın (45-60 kilo)

25-35 libre

Orta Yapılı Kadın (60-72 kilo)

30-40 libre

Atletik Yapılı Daha Büyük Çocuk (60-68 kilo)

40-50 libre

Minyon Yapılı Erkek (55-68 kilo)

45-55 libre

İri Yapılı Kadın (72+ kilo)

45-55 libre

Orta Yapılı Erkek (68-80 kilo)

55-65 libre

İri Yapılı Erkek (80+ kilo)

65-75 libre

Not:  Her yay çekiş ağırlığı bakımından eşit üretilmez. Sert makaraya sahip yüksek performanslı makaralı yaylar ve yüksek IBO hızları, yayın güç eğrisi daha agresif (zirve ağırlığına daha hızlı çıkma ve daha geç boşalma) olduğu için daha sert bir his verir. Tam yuvarlak veya yumuşak makaraya sahip yaylar da, yayın güç eğrisi daha yumuşak ve daha kademeli olduğundan benzer şekilde daha hafif bir his verir.

 

 

Bu sitede sunulan içeriğin tamamı Onok tarafından üretilmiş veya telif hakları ödenerek yurt dışı kaynaklarından alınmış ve çevirisi yapılmıştır. İzinsiz veya kaynak göstermeden kısmen bile olsa kullanılamaz.