Çekiş Ağırlığı Seçmek


İlk yayınız düşük çekiş ağırlığına sahip olmalıdır. Çocuklar için 10-15 libre çekiş ağırlığı yeterlidir. Yetişkinler için ise 15-25 libre çekiş ağırlığı başlangıç için iyidir.

Düşük çekiş ağırlığıyla başlamanın en önemli nedenleri:

  • Ok atmaya alışkın olmayan sırt kaslarınıza ve eklemlerinize fazla yük bindirmezsiniz.
  • Doğru teknikle iyi bir kas hafızası oluşturabilirsiniz.
  • Doğru ağırlıkla kendi temponuzda çalışabilirsiniz.
  • Kontrol edebildiğiniz bir yayla doğru atış tekniğine ulaşabilirsiniz.

En iyi teknik için daha az gerginlik

Güçlü biri olsanıza da düşük çekiş ağırlığına sahip bir yay kullanmanız ve yüksek çekiş ağırlıklarına daha sonra geçmeniz önerilir. Yeni bir okçu olarak yapmanız gereken ilk şey, mümkün olduğu kadar yaralanmadan doğru ve tutarlı bir atış tekniği geliştirmektir.

Yanınızda dünyanın en iyi antrenörü olsa bile, iyi bir okçu olmak zaman ister. İyi bir teknik geliştirmek için önce doğru hareketleri ve beden kontrolünü öğrenmelisiniz. Özellikle, ok atma eylemi kollara ve omuzlara yük bindirdiği için, kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatsız etmeyecek çekiş ağırlıklarıyla çalışarak güvenilir bir "doğru nokta" bulmanız gerekir. Ok atmayı öğrenirken, bedeninizi kontrol etmeyi zorlaştırmayan veya bedeninize çok yük bindirmeyen çekiş ağırlıklarıyla ok atmanız önemlidir.

"Ağır yay" ne demektir?

Veliler bazen iyi niyetle bile olsa çocuklarına ama bilgisizlikten ama çocuklarının kaslarının gelişmesi için yüksek çekiş ağırlığına sahip yaylar alır. Hatta "ağır yay", yeni okçuların bu sporu bırakmasının en büyük nedenlerinden biridir. Ağır yayın olumsuzlukları, daha düşük çekiş ağırlığına sahip bir yayla başlayarak ve okçu gücünü toplayıp iyi bir teknik geliştirince daha yüksek çekiş ağırlıklarına geçerek engellenebilir.

Okçuluğa yeni başlayanlar bazen ne kadar ağır bir yay çekebildiklerini gösterme konusunda hevesli olabiliyor. Doğal olarak, her okçu olabileceği en iyi okçu olmak ister. Ancak okçuluğun incelik gerektiren bir spor olduğu ve çekiş ağırlıklarının nadiren yüksek puana dönüştüğü unutulmamalıdır. Hatta yüksek çekiş ağırlığına sahip bir yayla ok atmak genellikle isabet oranını ve puanı düşürür.

İyi bir okçu olmanın sırrı güçlü olmak ve en iyi malzemelerle ok atmak değil, iyi bir teknik oluşturmak için bol bol antreman yapmaktır. Ağır bir yay kullanıyorsanız bunu yapamazsınız, çünkü her atışta yayın çekiş ağırlığıyla boğuşursunuz.

Kas hafızası nasıl oluşturulur?

Okçuluk tekniğinizi geliştirmenin yolu kas kontrolünden ve iskelet hizalamasından geçer. Atışınızın bileşenlerini boşverip tekniğinizin bölümlerine konsantre olduğunuz zaman "kas hafızası" olarak bilinen kavramı oluşturursunuz.

Bu tür bir bilinçli pratik, beyninizle kaslarınız arasındaki bağlantıyı hızlandırır. Kas hafızası oluşturmak için bol bol antreman yapın. Her atışta, vasat performanstan hedefi sürekli ortadan vurmaya doğru geçeceksiniz.

Yüksek çekiş ağırlıklarına daha sonra istediğiniz zaman geçebilirsiniz. İyi bir tekniğiniz varsa yüksek çekiş ağırlıklarına daha erken geçebilirsiniz. Bu biraz zaman alır ama uzun vadede iyi bir okçu olursunuz. Sonuç itibarıyla okçuluk ömür boyu yapılacak bir spor olduğu için acele etmenize gerek yok. Bedeninizin temposuna uymak daha iyi atış yapmanızı ve daha fazla keyif almanızı sağlar.

 

 

Bu sitede sunulan içeriğin tamamı Onok tarafından üretilmiş veya telif hakları ödenerek yurt dışı kaynaklarından alınmış ve çevirisi yapılmıştır. İzinsiz veya kaynak göstermeden kısmen bile olsa kullanılamaz.