Bozoklar'da Okçuluk


Okçuluk, kökeni insanoğlunun ilkel avcılık deneyimini geliştirmeye başladığı çağlara dayanan, oku bir yay aracılığıyla bir hedefe göndermeyi amaçlayan bir beceri olmakla birlikte günümüzde elit bir olimpik spor dalıdır. Öte yandan Okçuluk, Türk kültürünün ve tarihinin çok önemli bir parçasıdır. Türklerin okçuluk konusundaki yeteneği, geliştirdiği ekipman ve teknikler yüzyıllar boyunca ordularına muazzam bir güç katmıştır.

Ancak bugün elbette savaşçı niteliğini kaybetmiş ve çok özel bir spor dalına dönüşmüş okçuluk ne yazık ki hakettiğinin ve potansiyelinin çok altında bir ilgi görmektedir. Tam olarak bu noktadan yola çıkarak hedefimiz; okçuluğu yeniden gündeme taşıyarak sahip olduğumuz bu kültürel mirası hakettiği şekilde canlı tutmak ve daha da önemlisi, okçuluğun her yaştan birey için sağladığı sayısız faydayı anlatarak, çocuklarımıza bu yetiyi kazandırmak ve geleceklerine sizlerle birlikte artı bir değer katmaktır.

Bozoklar Okçuluk İhtisas Spor Kulübü günümüzde bilinirliği azalmış olan okçuluğu daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla Okmeydanları (atış alanı) düzenler ve burada başlamak isteyenlere eğitim verir, eğitimli olan okçular için de antrenman alanı sağlar. Ayrıca doğada bir etkinlik olarak özel 3D okçuluk atış alanları oluşturur.